Kędzierzyńsko-Kozielskie Koziołki
Opolskie,  Wyróżnione

ZAKSA, bunkry i koziołki – czyli co zobaczyć w Kędzierzynie-Koźlu

Powiedzieć, że to miasto jest kompletnie niepozorne, to tak jakby nie powiedzieć zupełnie nic. Przejeżdżałem przynajmniej raz w tygodniu przez Kędzierzyn-Koźle jadąc do pracy, jednak nigdy nie widziałem w nim nic szczególnego. Nasza wiedza ograniczała się do tego, że znajdują się tam zakłady azotowe, przez miasto przepływa Kanał Gliwicki oraz rozgrywa mecze zespół siatkarski będący w europejskiej czołówce – ZAKSA.

Przedstawiamy Wam trasę jednodniowej wycieczki, która zdecydowanie zmieniła nasze zdanie o tym mieście.

Rynek Kędzierzyna-Koźle

Na wstępie zaznaczymy dwie rzeczy – po pierwsze, wiele osób mówi na miasto Kędzierzyn-Koźle skrótowo Kędzierzyn, ale może być to troszeczkę mylące, ponieważ przez lwią część istnienia były to dwa osobne miasta. Dopiero w 1975 roku nastąpiło ich połączenie. Obecnie na terenie miasta pojawiają się liczne odlane z brązu koziołki, gdzie każdy ma swoją unikalną historię łączącą go z miastem. My znaleźliśmy koziołki tylko na rynku, może Wam uda się znaleźć wszystkie.

Druga rzecz to fakt, iż przy zwiedzaniu korzystaliśmy z pomocy aplikacji footsteps (jeśli ktoś jest zainteresowany to zostawiamy linki: iOS&Android), wybraliśmy jakiego rodzaju turystami jesteśmy (w przypadku Kędzierzyna-Koźle mamy do wyboru: turystę, historyka, sportowca i miłośnika sztuki) i aplikacja zaproponowała nam różne atrakcje. I wiecie co? Było warto! Mieliśmy gotowy plan wycieczki jednak footsteps pokazał nam miejsca, które z wysokim prawdopodobieństwem po prostu byśmy ominęli. Warto również nadmienić, że znajdują się tam też inne miasta, a ich baza stale się rozwija.

Muzeum Śląskiej Bitwy o Paliwo 

Wiedzieliście, że w czasie II wojny światowej na obecnym terenie miasta znajdowały się zakłady produkujące syntetyczną benzynę z węgla? Były to bardzo ważne. strategiczne miejsca, dlatego w mieście znajdują się liczne schrony przeciwlotnicze, w jednym z nich stworzono właśnie Muzeum bitwy o benzynę.

Z pewnością jest to ciekawe miejsce jeśli chodzi o aspekt historyczny, jednak uważamy, że nie jest to główna atrakcja dla której warto przyjechać do tego miasta. My nie weszliśmy do środka, ponieważ nie zdawaliśmy sobie sprawy, że będzie ono zamknięte.  

PRAKTYCZNE INFO

Schron można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się, na terenie przyległym znajdują się gabloty z różnymi przedmiotami odnoszącymi się do tamtych wydarzeń. Dane kontaktowe znajdziecie pod adresem: http://www.blechhammer1944.pl/ Obiekt ten nie posiada swojego miejsca postojowego, my zaparkowaliśmy na terenie osiedla obok muzeum.

Schrony typu Salzgitter, ruina piwnicy szpitalnej i schron szpitalny w Sławięcicach

Schron typu Salzgitter

Na terenie lasu w Sławięcicach znajdują się liczne schrony i tunele, które bardzo łatwo ominąć, na szczęścia przy pomocy Footsteps je odnaleźliśmy. Do niektórych obiektów można nawet wejść i trzeba przyznać, że chociaż w środku jest lekko przerażająca atmosfera, to zdecydowanie warto zajrzeć! Szczególnie, że w lesie jest ich naprawdę dużo.  

NASZA OCENA ATRAKCJI

Są one w pobliżu głównej drogi, ale bardzo łatwo je przeoczyć. Gdyby nie aplikacja to prawdopodobnie nie zauważylibyśmy tych atrakcji. Warto zaznaczyć, że obiekty zlokalizowane są w lesie, więc nie znajdziecie tam parkingu czy nawet wydeptanej ścieżki. Jest to atrakcja trochę na „dziko” jednak mająca w sobie kawał historii.  

Ściana Schronu przeciwlotniczego
PRAKTYCZNE INFO

Jeżeli zdecydujecie się tam pojechać, to pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie!  
UWAGA! Osoby, które mają klaustrofobię, bądź boją się ciasnych, ciemnych pomieszczeń, niech lepiej nie wchodzą do baraków czy tuneli, ponieważ nie są one w żaden sposób zabezpieczone ani dostosowane do zwiedzania. Jest to bardziej atrakcja dla osób lubiących urbex.

Tekst na ścianie schronu

Obóz ciężkiej pracy przymusowej dla Żydów – Arbeitslager Blechhamme

Miejsce, które trzeba zaznaczyć wielkim czerwonym „X” na mapie Kędzierzyna-Koźla. Ulokowano tam podobóz Auschwitz Birkenau, na terenie którego zachowało się w całości, niezniszczone krematorium. Ponadto ku pamięci ofiar wzniesiono tam pomnik upamiętniający tamten okres. W tym miejscu da się wyczuć aurę ludzkiego cierpienia i przejście przez ten teren dało nam bardzo dużo do myślenia. 

NASZA OCENA ATRAKCJI

Z uwagi na to miejsce nie będziemy wystawiać żadnej oceny. Niemniej jednak, uważamy, że warto pojechać, wejść na teren obozu i spędzić tam chwilę. 

PRAKTYCZNE INFO

Naszym zdaniem w okolicę obozu najlepiej dojechać samochodem, który można zostawić nieopodal wejścia na teren obozu, teoretycznie można tam nawet wjechać, ale z uwagi na powagę tego miejsca nawet nie braliśmy takiej możliwości pod uwagę. 

Muzeum ziemi kozielskiej

Na sam koniec zwiedzania Kędzierzyna-Koźle zostawiliśmy sobie Muzeum Ziemi Kozielskiej. Już przed samym wejściem wszystko wygląda intrygująco, a w środku to odczucie tylko się potwierdziło. Karolina nawet zażartowała, że jest to mniejsza wersja Luwru. Przedstawiona została tutaj cała historia ziemi kozielskiej. Co dla mnie jest niezwykle istotne – nie jest to kolejne nudne muzeum. Z wielkim zainteresowaniem czytałem tablice umieszczone w obiekcie i podziwiałem dość pokaźne zbiory umieszczone w gablotach. Znajdziemy tam między innymi różnorodne stroje z przeszłości, liczne pamiątki z wojny oraz innych istotnych wydarzeń, nawet sama ZAKSA dołożyła swoją cegiełkę. Do tego wykopaliska archeologiczne, ciekawe i różnorodne materiały wideo, a przede wszystkim fragment zamku, który swego czasu stał w miejscu obecnego muzeum.

NASZA OCENA ATRAKCJI

Osobiście coraz bardziej lubię muzea, które nie wpisują się w to co pamiętam z niektórych wycieczek szkolnych. Widać, że osoby, które są odpowiedzialne za ten obiekt, angażują się całkowicie w ten projekt, i za to daję ogromnego kciuka w górę. Zdecydowanie zachęcamy Was do odwiedzin! 

Nieopodal muzeum znajduje się wiele miejsc parkingowych, na których możemy zostawić nasz samochód. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nie parkujemy w strefie płatnego parkowania, jeśli tak – koniecznie kupcie bilecik (w czasie pandemii strefa płatnego parkowania może być zawieszona). Wstęp jest bezpłatny, chociaż należy pamiętać, że w poniedziałki niestety muzeum jest zamknięte.  

Co myślimy o Kędzierzynie-Koźlu? Na pewno musimy kiedyś wybrać się razem na mecz ZAKSY (wstyd się przyznać, ale z naszej dwójki to Wojtek nigdy nie był na meczu siatkówki na żywo). Miasto jest tak niepozorne, że pewnie wielu z Was nawet nie pomyślało żeby poznać je bliżej. Uważamy, że Kędzierzyn-Koźle naprawdę warto odwiedzić, ale trzeba zaznaczyć, że niektóre atrakcje są dość zaniedbane (na przykład schrony przeciwlotnicze w lesie) a do tego promocja turystyczna jest bardzo słaba (Ale my jesteśmy po to, żeby to zmienić) 

 

PS Nie to nie jest żaden tekst sponsorowany, po prostu Footsteps bardzo nam usprawnił zwiedzanie i chcielibyśmy żebyście również z tego skorzystali. 

A w drodze powrotnej…

Wracając z Kędzierzyna-Koźle nie mogliśmy (a Karolina to by chyba tego nie przeżyła 🙂 ) ominąć jeszcze jednej atrakcji – pałacu w Większycach. Trzeba przyznać, że jest to miejsce, dla którego na prawdę warto się zatrzymać. Budowla ta powstała w 1871 roku i była w posiadaniu Marca Heymanna. W 2003 pałac zmienił właściciela, który rozpoczął prace konserwatorsko-renowacyjne. Obecnie znajdziemy tam restaurację, która ma swój wyjątkowy klimat nadany przez pałac. 

zdjęcie przedstawia Zamek w Większycach
PS Jest to pierwszy tekst, który napisał Wojtek, więc prosimy o wyrozumiałość 🙂

Pamiętajcie zajrzeć do na naszego Facebooka i Instagrama, dzięki czemu będziemy mogli się lepiej poznać ! 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments