Internet w podróży - jak to działa?
Wyróżnione

Internet w podróży – jak to działa?

Żyjemy obecnie w czasach kiedy życie bez Internetu w telefonie, jest bardzo utrudnione. Szczególnie można to zauważyć w trakcie podróży, kiedy nie znamy miasta, nie wiemy jak się poruszać czy nawet gdzie dobrze zjeść. Internet w podróży to według nas jeden z najważniejszych aspektów każdej podróży, niezależnie od tego do jakiego kraju się udajecie.

W tym artykule będziemy chcieli z Wami podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami, które zdobyliśmy podczas naszych dotychczasowych podróży. Poruszymy kwestie pakietów danych jakie każdy z nas ma w telefonie. Wyjaśnimy, czym różni się używanie transmisji danych w krajach UE oraz poza jej granicami. A także, o co chodzi z tym całym roamingiem. Napiszemy wam też jakie zagrożenia niesie ze sobą Internet w podróży oraz jak sobie z nimi radzić.

Zacznijmy od tego co każdy z nas obecnie posiada – pakiet komórkowy.

  • Ilość danych w pakiecie – aktualnie każda oferta czy to na abonament czy na kartę „w standardzie” oferuje pakiet danych do wykorzystania za granicą na terenie UE.

UWAGA! 

Korzystanie z pakietu danych za granicą w zdecydowanej większości pomniejsza również nasz pakiet główny do użycia w kraju. Często operatorzy drobnym drukiem zamieszczają informację o tym, że pakiet roamingu zawiera się W pakiecie krajowym.

  • Roaming – najprościej mówiąc jest to korzystanie z infrastruktury innych operatorów komórkowych niż ten u którego posiadamy numer. Mamy do czynienia z tym podczas wyjazdów poza granice kraju. Co prawda jest też coś takiego jak roaming krajowy, ale mało kto z nas jest świadomy kiedy z niego korzysta. Wobec tego pominiemy ten wątek.
  • Obecnie w krajach UE oraz EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Liechtenstein, Islandia, Norwegia) stosowana jest zasada Roam like at Home, mówiąca o tym, że roaming ma być darmowy dla mieszkańców UE. 

Wyjątkiem tutaj jest Szwajcaria z racji na brak obecności zarówno w UE jak i EOG. Będąc w tym kraju możemy narazić się na dość wysokie koszty. Szczególnie, że granicę łatwo przeoczyć z uwagi obecność kraju w Schengen. Dla przykładu, minuta połączenia wychodzącego kosztować nas będzie niecałe 5zł za minutę połączenia!

  • Maksymalne opłaty za roaming – chcąc zabezpieczyć nas przed „rachunkami grozy” operatorzy ustalili maksymalną opłatę na poziomie 50 Euro. To dotyczy tylko osób, które mają abonament! Telefon na kartę będzie o tyle bezpieczny, że nie wykorzystamy nic ponad to co mamy na koncie.
  • Będąc poza granicami UE oraz EOG najlepiej zaopatrzyć się w kartę SIM lokalnego dostawcy, pozwoli nam to na korzystanie z transmisji danych na najlepszych warunkach. My zawsze tak robimy, bo wychodzi to po prostu najtaniej 😊.

Jeśli chodzi o pakiety Internetu w roamingu, to najczęściej wybierzemy coś u naszego operatora. Jeśli jednak z jakiegoś powodu na wyjazd wolicie kupić nową kartę dowolnego operatora – polecamy NJU Mobile. W cenie 29zł macie 4 GB do wykorzystania w UE. Samo NJU Mobile to podmarka Orange, którą z pewnością wszyscy znają.

A teraz kilka rad od nas jak używać Internetu w podróży za granicą żeby nie zbankrutować, ale też robić to bezpiecznie:

  • Będąc za granicą, szczególnie na innym kontynencie, uruchom dwie funkcje w telefonie – tryb samolotowy oraz Wi-Fi Calling.

Pierwsza sprawi, że nie uruchomisz przypadkiem kosztownej transmisji danych bądź nie odbierzesz telefonu.

Natomiast druga umożliwi Ci obieranie i dzwonienie na numery komórkowe tak jakbyś był w Polsce przy wykorzystaniu choćby bezpłatnych hotspotów wi-fi. Możemy obecnie znaleźć je niemal na każdym kroku będąc w podróży.

  • Jak już jesteśmy przy używaniu otwartych sieci Wi-Fi, wspomnimy o bezpieczeństwie. Oprócz takich oczywistości jak instalowanie aplikacji tylko z zaufanych źródeł i posiadanie antywirusa (tak, na telefony również tworzone są wirusy). Są to na przykład Norton, McAfee, Avira ( IOS i Android) . Z uwagi na architekturę systemu urządzenia Apple są dużo bezpieczniejsze nawet bez korzystania z oprogramowania antywirusowego, niemniej jednak warto się w takowe zaopatrzyć. Szczególnie, że istnieją przyzwoite, bezpłatne rozwiązania.
  • Pamiętajmy aby nie wchodzić na portale społecznościowe, skrzynki e-mail a tym bardziej konta bankowe kiedy jesteśmy podłączeni pod niezabezpieczone sieci. Jeśli już musimy to robić pamiętajmy o stosowaniu VPN. Utworzy on swego rodzaju zabezpieczony tunel, w którym bezpiecznie będą poruszać się wszelkie nasze dane, szczególnie loginy i hasła.
  • Do korzystania z tego potrzebujemy programu np. NordVPN bądź Surfshark (obie aplikacje do pobrania ze sklepu Play oraz App Store)
  • Wyłączenie automatyczną synchronizację aplikacji – pozwoli Wam to oszczędzić trochę pakietu, który zawsze się kończy wtedy kiedy najbardziej jest potrzebny. 

Dodatkowo nie ściągajcie aplikacji na roamingu, tylko i wyłącznie na WIFI!

Pamiętajcie, że choć Internet w podróży jest niezwykle przydatny i czasami nas ratuje, to może przyprawić też o ból głowy. Dlatego pamiętajcie o tych kilku rzeczach którymi podzieliliśmy się z Wami w tym artykule.

Jeśli macie jakieś pytania to zarówno sekcja komentarzy, jak i nasza skrzynka mailowa kontakt@kajleziesz.pl jest do Waszej dyspozycji!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments