Zdjęcie przedstawia Rynek w Gliwicach
Polska,  Śląsk,  Wyróżnione

Gliwice – to nie tylko Radiostacja

Dla połówki Kaj Leziesz – Wojtka, Gliwice są szczególnie ważnym miejscem ponieważ to właśnie tutaj stawiał swoje pierwsze kroki, poznawał przyjaciół, edukował się czy żył przez większość swojego czasu. I pomimo, że mieszkał tu prawie 24 lata nie wiedział o istnieniu tak wielu ciekawych atrakcji!

Bo jak to mówią, cudze chwalicie – swojego nie znacie. I idąc zgodnie z tą zasadą chcemy Wam pokazać, że nawet jak mieszkacie w Gliwicach bądź okolicach, możecie spróbować na nowo odkryć to miasto lub poznać je z całkiem innej strony.
Jeżeli jednak nie jesteście stąd to mamy nadzieję, że uda nam się Was zachęcić do pobytu w tym niepozornym mieście.

Zdjęcie przedstawia Rynek w Gliwicach
ZABYTKI:

Zapewne wiele z Was kojarzy Gliwice głównie z Radiostacji, ewentualnie jeżeli jesteście fanami piłki nożnej to z „Piasta” ( tak, Wojtek zalicza się do tego grona) :).
Gliwice jednak mają nam do zaoferowania o wiele więcej. Poniżej opiszemy Wam dostępne atrakcje do których dotarliśmy zarówno dla starszych, jak i rodzin z dziećmi.

1. Radiostacja 

Przyjęło się tak nazywać drewnianą wieże nadawczą, która została wykonana z modrzewia syberyjskiego odpornego na szkodniki oraz warunki atmosferyczne! Trzeba jednak pamiętać, że Radiostacja podzielona była na dwie części: maszt radiowy z budynkiem przekaźnika oraz studio nagraniowe mieszczące się na ulicy Radiowej ( obecnie znajduje tam szpital). Jest to miejsce o niezwykłej historii, ponieważ to właśnie tutaj miała miejsce tak zwana prowokacja gliwicka, która była bezpośrednią przyczyną II wojny światowej. W wyniku tej prowokacji zginął Franz Honiok, którego uznaje się za pierwszą ofiarę tej wojny. Jako ciekawostkę dodamy, że skwer wokół Radiostacji będzie nosił jego imię.

Wieża radiostacji ma niemal 111 metrów wysokości, a wokół niej znajduje się duży park. Dodatkowo na jego terenie znajduje się Muzeum Radiostacji oraz Park Sensoryczny, co może być świetną atrakcją dla dzieci 🙂 Wszystko to znajduje się na ulicy Tarnogórskiej 129.   

zdjęcie przedstawia Radiostację gliwicką
PRAKTYCZNE INFO:

Park Sensoryczny oraz skwer wokół wieży jest darmowy (otwarty w godzinach 6.00 – 22.00 latem, 8.00-20.00 – zimą).
Często w lato odbywają się tu „kina pod chmurka” bądź różnego rodzaju małe festyny.
Bilety do muzeum są w cenie:
5 zł – bilet normalny
2 zł – bilety ulgowy
10 zł – bilet rodzinny
Pamiętajcie, że w poniedziałek muzeum jest nieczynne, a od wtorku do piątku możecie zwiedzać go od 10.00- 16.00, natomiast w weekendy od 11.00- 16.00

przybliżenie na fragment radiostacji
NASZE ZDANIE O ATRAKCJI:

Dla nas Radiostacja ma wymiar symboliczny, więc możemy być niezbyt obiektywni, ale uważamy, że jest to miejsce zarówno dla starszych jak i tych najmłodszych.

Jeżeli chodzi o muzeum to niestety natrafiliśmy na awarię sprzętu, ale Wojtek był bardzo zafascynowany faktem, iż w środku znajduje się oryginalny sprzęt używany między innymi podczas prowokacji niemieckiej. Czeka nas jednak wizyta powrotna, ponieważ ten film to jednak znaczna część tego muzeum,  więc na razie poczekamy z wydaniem swojej oficjalnej opinii 🙂

Wiecie, że w Gliwicach znajduję się rekonstrukcja szkieletu mamuta? Jeżeli nie, to koniecznie musicie odwiedzić:

2. Zamek Piastowski

W środku obecnie znajduje się Muzeum Gliwic, które mieści się na ul. Pod murami 2. Pomimo swojej przewrotnej nazwy, nigdy nie znajdowała się tutaj siedziba książąt piastowskich, a prawdopodobnie więzienie miejskie bądź arsenał.
Obecnie muzeum zostało podzielone na 4 części: archeologiczną, historię starszą i nowszą oraz segment etnograficzny.
Miejsce to nie jest duże, ale posiada wiele zabytków z różnych dzielnic Gliwic oraz okolicznych wsi.

Zdjecie przedstawia Karolinę na tle muzeum Piastowskiego
PRAKTYCZNE INFO:

Wokół zameczku znajduje się skwer z ławeczkami, które szczególnie robią klimat na wiosnę i w lato 🙂
Bilety do muzeum kosztują:
8 zł- normalny
4 zł- ulgowy
16 zł – bilet rodzinny

Muzeum otwarte jest we wtorki od 9.00 – 15.00, w środy o godzinę dłużej, w czwartki i piątki od 10.00 – 16.00, natomiast w sobotę od 11.00 do 17.00, a w niedziele do 16.00. Pamiętajcie w poniedziałek muzeum jest zamknięte :). 

NASZE ZDANIE O ATRAKCJI:

Ogólnie jesteśmy w szoku, że tak mało osób wie o tym miejscu i gdyby nie mój research, prawdopodobnie Wojtek nigdy nie dowiedziałby się o tym miejscu – a to smutne, ponieważ z tego co się dowiedzieliśmy naprawdę mało szkół przychodzi pokazać dzieciom jak kiedyś to wszystko wyglądało.
Ja osobiście nie przepadam za takiego typu muzeami i niestety jestem trochę wybredna – potrzebuje interaktywności, filmików, dotykania, Wojtek natomiast czyta (zawsze) wszystkie napisy, tabliczki itp.! Ale mimo, że dość szybko przeleciałam część archeologiczną, tak wystawa etnograficzna naprawdę mi się podobała.

Uważamy więc, że warto – cena biletu jest naprawdę niska, a każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

3. Villa Caro

Jest to miejska willa mieszkalno-reprezentacyjna. Budynek podzielony jest na 3 główne części. Na parterze umieszczona jest stała wystawa wnętrz mieszkalnych górnośląskich przemysłowców z końca XIX wieku. Na dole w piwnicy znajduje się Czytelnia Sztuki, natomiast na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia przeznaczone na wystawy czasowe. Villa niegdyś należała do Oscara Caro. Jest to unikatowe miejsce na mapie Gliwic ze względu na niemal całkowicie zachowany wystrój wnętrza, który jest już nieliczny wśród miejskich rezydencji mieszkalnych na Górnym Śląsku.

zdjęcie przedstawia wejscie do Villi Caro
PRAKTYCZNE INFO:

Muzeum mieści się na ulicy Dolnych Wałów 8a.
Cena biletów:
8 zł – normalny
4 zł – ulgowy
16 zł – rodzinne
Możliwe jest też kupienie biletów tylko na wystawy czasowe 🙂

Godzin otwarcia: wtorek i środa od 9.00 – 15.00 (w środę godzinę dłużej), czwartek i piątek od 10.00-16.00, w sobotę i niedziele muzeum otwarte jest od 11.00 do 16.00 ( w sobotę do 17.00)

NASZE ZDANIE O ATRAKCJI:

Oboje jesteśmy troszeczkę zawiedzeni. Brakowało nam poczucia wyjątkowości miejsca w jakim się znajdowaliśmy. Mi osobiście zamiast tak dużej ilości wystaw czasowych bardziej przypadłoby do gustu  pokazanie większej ilości wystaw jak kiedyś to wyglądało jego życie, jakieś ciekawostki itp. Wojtek narzekał na zbyt małą ilość informacji o tym co nas tam otacza (no mówię Wam on kocha tabliczki!).

4. Muzeum Odlewnictwa Artystycznego

Wiedzieliście, że w Gliwicach znajdowała się niegdyś Kopalnia Węgla Kamiennego „Gliwice”? Właśnie w tym miejscu obecnie znajduje się Centrum Edukacji i Biznesu, w którym zostało udostępnione miejsce na właśnie to muzeum. Zabytki, które znajdują się w na ekspozycji są świadectwem dziedzictwa materialnego i przemysłowego, które wytwarzane było na terenie Gliwic i całego Śląska.

Zdjęcie przedstawia rzeźbę z Muzuem Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach
NASZE ZDANIE O ATRAKCJI:

Muzeum mieści się na ulicy Bojkowskiej 37.
Cena biletów – symboliczna 1 zł (zarówno ulgowe jak i normalne)

Otwarte jest od wtorku do piątku od 10.00 – 15.00 ( w czwartki i piątki do 16.00), w weekendy natomiast od 11.00-16.00.

PRAKTYCZNE INFO:

Osobiście zachwycił nas pomysł przedstawienia tego małego muzeum. Kompozycja oraz wystrój świetnie odwzorowują klimat pracownik odlewniczej. Jednak trochę tak jak w przypadku Muzeum Gliwickiego – Wojtek był zachwycony i przeczytał wszystkie umieszczone tabliczki, dla mnie trochę za mało interakcji, ale nie żałuje, bo estetyka oraz przemiła Pani w muzeum zdecydowanie poprawiły moją opinię o tym miejscu.

5. Muzeum Techniki Sanitarnej 

Tak jak przy poprzednim muzeum, jest ono częścią Szlaku Zbytków Techniki. Próbowaliśmy je odwiedzić, jednak było ono zamknięte, prawdopodobnie przez obecną sytuację, chodź na stronie pisało, że jest otwarte. Wiec nasza uwaga, lepiej zadzwońcie sobie przed planowanym przyjazdem i dowiedzcie się czy mają otwarte, żebyście nie zastali zamkniętych drzwi:). My na pewno odwiedzimy to miejsce przy najbliższej okazji.

Inne atrakcje:

W tej sekcji zebraliśmy dla Was inne ciekawe atrakcje, które nie są co prawda muzeami czy galeriami sztuki, ale uważamy, że jeśli macie chociaż trochę niezaplanowanego czasu to warto się tam wybrać.
Dla dzieci… ale i nie tylko 🙂

KOLEJKOWO

Już dawno tak super się tam nie bawiłam! Niby atrakcja dla tych najmłodszych jednak oboje uważamy, że starsi podejdą do tego z jeszcze większą frajdą. KOLEJKOWO przenosi w miniaturowy świat Śląska (ale i nie tylko!) w którym poruszają się pociągi, samochody czy samoloty. To jedyna na świecie makieta w której pada deszcz !

Znajduje się ono w CH Europie Centralnej i otwarta jest 365 dni w roku od 10.00- 18.00

Cena biletów:
19 zł – normalny
15 zł – ulgowy

Więcej informacji pod adresem: https://kolejkowo.pl/gliwice

PALMIARNIA

Miejsce w którym idealnie można odetchnąć od zgiełku dnia codziennego wśród roślin i poczuć się choć odrobinę w tropikalnym klimacie. Dla dzieci to praktyczna lekcja przyrody i możliwość bezpośredniego kontaktu z unikatowymi roślinami.

NASZE ZDANIE:
Nam udało się być wiele razy w Palmiarni i nigdy się w niej nie nudziliśmy :). Fajne miejsce zarówno na randkę jak i niedzielne wyjście z rodzinką.

PRAKTYCZNE INFO:
Palmiarnia znajduje się na ulicy Fredry 6 i otwarta jest od wtorku do piątku – 9.00 – 18.00, a w weekendy od 10.00 do 18.00. Pamiętacie, w poniedziałek jest nieczynne 🙂

Cena biletu:
10 zł – bilet normalny
6 zł – bilet ulgowy do 24 roku życia

MARINA GLIWICE

Wiedzieliście, że z Gliwic można dopłynąć do takich miast jak Amsterdam, Marsylia czy nawet Paryż?

Wyjątkową atrakcją na tle pozostałych miast jest możliwość udania się na rejs po Kanale Gliwickim. Przystań ta mieści się na ulicy Portowej 28 . Miałam już okazję być w przeszłości na pokładzie tego statku, ale Wojtek jeszcze czeka na swoją okazję.
Rodzajów rejsów jest bardzo dużo i są one różnorodne – od zwykłych po kulinarne czy też muzyczne, wszystko w zależności od dnia tygodnia.  

Na rejs można udać się w okresie od maja do października, a cena biletu wynosi ok. 27 zł za osobę.
Istnieje możliwość zakupu biletów rodzinnych w cenie 45 zł.
Organizatorzy informują, że wcześniejsza rezerwacja telefoniczna jest gwarancją miejsca na statku.

Dokładną ofertę znajdziecie na stronie: https://marinagliwice.pl/

Zdjęcie przedstawia pomnikk Neptuna na rynku w Gliwicach
Czy wiecie, że w Gliwicach znajdowała się synagoga? Niestety została spalona w czasie „kryształowej nocy”. Na ulicy Średniej znajdziecie pamiątkową tabliczkę upamiętniającą fakt jej istnienia.
Zdjęcie przedstawia tablicę upamiętniającą synagogę w Gliwicach
W Gliwicach znajduje się również punkt widokowy! Jest on umieszczony na wieży Kościoła rzymskokatolickiego pw. Wszystkich Świętych. Niestety, nie udało nam się do niego dostać, ponieważ punkt widokowy otwarty jest od 1 maja do końca września, tylko w godzinach 16.00- 17.00.
Jeżeli tylko tam dotrzemy to zaktualizujemy ten post i napiszemy Wam czy warto 🙂
zdjęcie przedstawia rynek w Gliwicach z widokiem na Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia

Coś dla lubiących sport:

Pływalnia Olimpijczyk – znana wśród okolicznych pływaków z uwagi na swoją wielkość 50 metrów (rozmiar olimpijski).

Gliwicki Aeroklub – istnieje tam możliwość odbycia kursów bądź skoków spadochronowych

Kąpielisko Leśne – otwarte w sezonie wakacyjnym, przyjemne miejsce, jeżeli ktoś szuka relaksu i odpoczynku na świeżym powietrzu

Park Trampolin „House of Air” – jedyny park trampolin w Gliwicach, który daje frajdę zarówno małym i dużym :). Byliśmy wiele razy i zawsze bawiliśmy się fanatycznie 🙂

JAK DOJECHAĆ DO GLIWIC?

Niezależnie skąd jesteście, bez problemu powinniście dotrzeć do Gliwic.
Trzeba przyznać, że infrastruktura drogowa jest bardzo rozwinięta, zarówno jeśli chodzi o pociągi jak i drogi szybkiego ruchu: autostrady – A1 oraz A4, jak i Drogowa Trasa Średnicowa (DTS łączy ze sobą najważniejsze miasta aglomeracji śląskiej)
Dworzec kolejowy został oddany po remoncie w 2016 roku, więc w końcu należycie wygląda 🙂

Czy wiecie, że w Gliwicach działały kiedyś tramwaje?

Do dziś możecie zauważyć na ulicy Zwycięstwa pozostałości po tej komunikacji. Obecnie opcją która zastępuje przejazdy tramwajowe jest autobus A4

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA 

Dla zmotoryzowanych – w Gliwicach znajdują się dwie strefy parkowania A i B. Ta pierwsza znajduje się w ścisłym centrum i jego obrębie.

Cennik (na dnia 02.2021):

A: za cały dzień (9-17) : 25 zł
B: za cały dzień ( 9-17) : 12 zł

Dla niezmotoryzowanych – nie ukrywamy, że obecnie częściej poruszamy się autem, ale przez tyle lat jeździliśmy obydwoje komunikacją miejską, że co nieco o niej wiemy 🙂

Sieć autobusowa jest dość dobrze rozwinięta, więc bez problemu dojedziecie do każdego muzeum bądź innej atrakcji w tym mieście. Z naszej strony polecamy Wam aplikacje – Jak dojadę, ponieważ dobrze pokazuje czas, czy ewentualne opóźnienia i nie zauważyliśmy problemów z tą aplikacją w Gliwicach.

Jeżeli chodzi o taksówki to z tańszych opcji możemy polecić Wam takie firmy jak: Lider (działa naprawdę dobrze, w odróżnieniu do opolskiego – niestety przetestowaliśmy kilka razy na własnej skórze) czy Ubera 🙂

Mamy nadzieje, że chociaż trochę zachęciliśmy Was do odwiedzenia tego miasta :). Jeżeli macie jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu na naszych mediach społecznościowych, z chęcią Wam pomożemy 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pati

Przepiękne fotografie i to takie rzeczy w Polsce 😍

Wojtek

Dokładnie! Dlatego warto odkrywać takie małe lokalne miejsca 🙂

Julia

Funfact: mieszkam obok a nigdy nie byłam nawet obok Radiostacji 😂

Wojtek

Ooo no proszę! Koniecznie trzeba to będzie nadrobić 😀

[…] jesteście już w okolicy to może zwiedzicie również Gliwice? Wejdźcie na nasz plan wycieczki […]