Zdjęcie przedstawia zdjęcia z familoków w Czerwionce
Polska,  Śląsk,  Wyróżnione

Familoki nie tylko w Katowicach! Odkryj osiedle w Czerwionce

Familoki. Czy jest ktoś kto nie zna słynnych śląskich budowli? Jeżeli tak, to już śpieszymy z wyjaśnieniem!

Familoki to wielorodzinny budynek mieszkalny. Budowano je na przełomie XIX i XX wieku, dla robotników oraz ich rodzin na Górnym Śląsku. Budowane były niedaleko hut oraz kopalń, które licznie powstały w tam tym okresie. Według obowiązującego prawa w tamtym wieku pracodawca miał obowiązek zadbania o swoich pracowników, stąd tak licznie powstawały owe budowle. 

Osiedle śląskie Czerwionka
Familoki z drona

Powstawały całe osiedla familoków, które na szczęście w kilku miejscowościach są w bardzo dobrym stanie i które dzisiaj możemy zwiedzać.

Najbardziej znane familoki mieszczą się na osiedlu Giszowiec oraz Nikiszowiec w Katowicach, jednak dzisiaj skupimy się familokach, które zachowały się w Czerwionce- Leszczynach

Miejscowość ta znajduje się niedaleko Rybnika, dlatego będąc w okolicy warto zboczyć delikatnie z drogi i poświęcić pół godzinki na spacer po tym osiedlu. Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko”, bo pod taką oficjalna nazwą mieszczą się familoki w Czerwionce – Leszczynach, to prawdopodobnie najlepiej zachowanie budowle tego typu!

Familoki Czerwiona Leszczyny
Familoki dach

Osiedle budowlano w latach 1898-1916 roku. Zajmują one powierzchnię 15 ha, obejmując tym samym ulicę Słowackiego, Wolności ,Szkolną, Kombatantów, Mickiewicza i Hallera. Familoki są jedno oraz dwukondygnacyjne, a na całym terenie jest ich aż 84!! Tak, jak wcześniej zostało wspomniane, familoki budowane były pod pracowników pracujących w kopalniach bądź hutach. Tak, też było tym razem. W bliskim sąsiedztwie bowiem znajduje się już wcześniej wspomniana kopalnia „Dębieńsko”.

Do dnia dzisiejszego familoki zamieszkiwane są przez mieszkańców Czerwionki, jednak dzisiaj nie ma zasady, że mieszkają tam tylko górnicze rodziny – znajdują się tam m.in. mieszkania komunalne. Tradycyjne mieszkanie składa się z kuchni, łazienki i dwóch pokoi.

Zdjęcie przedstawia Karolinę na tle familoków
zdjęcie przedstawia nas na tle familokó

W książce „Tradycja rodowita” możemy przeczytać, że „Osiedle patronackie w Czerwionce, jak na swoje czasy, było nowoczesne, kompleksowe i samowystarczalne – znajdowało się w nim wszystko czego pracownik potrzebuje do życia: kościół, szkoła, sklep, pralnia, piekarnia i lokal mieszkalny”.

Opisane jest tam również, że każdy z familoków miało swoje podwórze, ogródek, skwer. Dodatkowo mieściły się tu place zabaw dla dzieci. Do dnia dzisiejszego możemy oglądać i podziwiać, wręcz zamrożony w czasie klimat tamtych lat.

CZY WIECIE, ŻE FAMILOKI W CZERWIONCE SĄ WYJĄTKOWE? KAŻDY BUDYNEK JEST INNY. NIE MA DWÓCH IDENTYCZNYCH. 

Wchodząc na osiedle zobaczyć można nie tylko same familoki, ale ogródki warzywne, piękne posadzone kwiaty, ulice obsadzone w licznych drzewach, place zabaw, trzepaki (a wierzcie to już rzadki widok)! Przechodząc w głąb czuć klimat tego miejsca, a mieszkańcy dodają temu osiedlu niesamowitą energię.

Oglądając to śląskie osiedle warto również wejść do Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach. Znajduje się ono na ulicy Mickiewicza 10. Możecie tam za darmo zobaczyć prawdziwe śląskie mieszkanie, czyli tak zwaną „izbę pamięci”. Jest tam niesamowity przewodnik, który opowie Wam o tym wyjątkowym obiekcie.

byfyj w Czerwionce
stare żelazka
zdjecie przedstawia kufle do piwa kolekcje

W 2017 roku familoki w Czerwionce -Leszczynach zostały wpisane do Szlaku Zabytków Techniki
Jest to lista szlaków turystycznych na terenie województwa śląskiego. Wybrane obiekty związane są z dziedzictwem przemysłowym Górnego Śląska.

Familoki
familoki w Czerwionce

FAMILOKI W POPKULTURZE: 
Jeżeli lubicie śląskie szlagry to koniecznie posłuchajcie tej piosenki Oma doma. Teledysk w całości nagrany jest na omawianych przez nas Familokach 🙂

Jeżeli jednak wolicie kabarety, to dla Was też coś mamy! Koniecznie posłuchajcie tej piosenki Familoki – Posłuchaj 🙂.

Znacie jakieś inne piosenki/kabarety związane z familokami?

Jeżeli jesteście już w okolicy to może zwiedzicie również Gliwice? Wejdźcie na nasz plan wycieczki 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments