Chorwacja widok
Świat,  Wyróżnione

Chorwacja samochodem. Praktyczne informacje uwzględniające COVID

Część I – Trasa samochodowa

Początkowo nasz plan zakładał, że będziemy jechać przez Czechy, z uwagi na to, że była to najszybsza trasa. Po zagłębieniu się w zasady tranzytu poszczególnych Państw doszliśmy do wniosku, że pojedziemy przez Słowację. Podjęliśmy taką decyzję z uwagi na fakt, że Czechy wymagają testu. W jedną stronę to nie byłby problem, ponieważ i tak musieliśmy zrobić test do Chorwacji, natomiast w drugą stronę chcieliśmy uniknąć badania się w drodze. Organizując trasę przez wybrane Państwa, pamiętajcie o wymaganym wyposażeniu samochodu (i, że pewne rzeczy nie wystarczy mieć, ale trzeba je posiadać w zasięgu ręki jak np. kamizelki odblaskowe w Austrii!)

Nasza trasa wyglądała tak: Polska-Słowacja-Austria-Słowenia-Chorwacja. Możliwości dojazdu tutaj jest kilka, zależy od miejsca z którego wyruszacie, dla nas ta opcja była najkorzystniejsza.

Część II – Winiety

 

Jak pewnie wiecie większość państw ma inny system pobiera opłat za autostrady niż Polska. Do niedawna jedyną sposobem dystrybucji były naklejki przyklejane na szybie, które świadczyły o uiszeniu stosownej opłaty. Teraz istnieje możliwość kupna winiet online, bez potrzeby ich naklejania.
Dużo bardziej opłaca się kupić winietę online bądź na konkretnej autostradzie niż w Polsce. RÓŻNICA CENY JEST OGROMNA! Co zobaczycie poniżej.

Słowacja – cena winiety na 10 dni wynosi 10 EURO( ok 45 zł), koszt zakupy tej samej winiety w Polsce( w formie naklejki) 66,50zł. Na tej stronie możecie ją zakupić -> LINK

Austria – tutaj wygląda to bardzo podobnie. Również za 10 dni zapłacicie 9, 50 (ok.42 zł), natomiast w formie naklejki – 59,50 zł. W Austrii ponadto są odcinki dodatkowo płatne (my nimi nie jechaliśmy). Na tej stronie się w nią zaopatrywaliśmy > LINK

Słowenia – tutaj nie ma możliwości kupienia winiety online, ale od razu po przekroczeniu granicy zobaczycie punkt. Obecnie w czasach COVIDU jest on w wersji mobilnej –  mały biały busik. Zrobione jest małe pobocze na którym możecie zaparkować, odpocząć i zakupić winietę. Można płacić tam zarówno kartą jak i gotówką! Tutaj jednak cena wynosi 15 EURO za 7 dni (co warto wziąć pod uwagę planując trasę powrotną). W Polsce za taką winietę zapłacimy ok. 85 zł.

Co ważne, lepiej nie próbować jazdy autostradą bez winiety. My w Słowenii mieliśmy kontrolę. Na autostradzie pojawił się samochód, który wymuszał zjazd na specjalny pas, gdzie każde auto zostało sprawdzone czy posiada ważną naklejkę na szybie. O dziwo, był kierowca, który jej nie posiadał i został zatrzymany na tym pasie.

Oczywiście, jest możliwość dotarcia tutaj bez kupowania winiet, wiąże się to jednak z wydłużeniem trasy o ponad 3 godziny, a uwierzcie mi, że w praktyce o zdecydowanie więcej – nasi znajomi jadąc kiedyś do Chorwacji zrezygnowali jedynie z zakupu winiety na Słowenię i jak sami przyznali, nie było to warte tej oszczędności

Część III – W czasie drogi

 

Zwróćcie uwagę na to, że w niektórych Państwach fotoradarów jest więcej niż w Polsce i są również na autostradach. Pomimo, że Mapy Google oznaczają niektóre urządzenia na mapie to Yanosik co kilkadziesiąt kilometrów ostrzegał o pomiarze prędkości i rzeczywiście, jakieś urządzenia były. Czy działały to nie wiemy i mamy nadzieję, że się nie przekonamy otwierając pewnego dnia skrzynkę na listy. Chociaż trzeba przyznać, że w zamian Austriacy oferują naprawdę bardzo wysoki poziom miejsc do odpoczynku (odpowiedniki naszych MOP-ów).

Stacje paliw i miejsca na „pauzę” – Jadąc taką trase, z pewnością będziecie musieli zatrzymać się, aby odpocząć i zatankować samochód. Początkowo mieliśmy zamiar zjeżdżania z trasy w celu tankowania samochodu żeby po prostu mniej płacić za paliwo. Szybko jednak zauważyliśmy, że ceny na autostradzie jak i poza nią są naprawdę zbliżone, a zjeżdżanie wiąże się z ryzykiem wjechania w korek (co niestety nam się przytrafiło, a za paliwo zapłaciliśmy tyle samo).

Normalnie drogę którą jechaliśmy powinno pokonać się w około 10h, my jednak, biorąc pod uwagę wszelkie korki, przerwy, kontrole i drzemki podróżowaliśmy 16h. Wojtek, zaraz po przyjeździe przyznał, że to co nas tutaj spotkało, zdecydowanie było warte tego czasu.

JEŚLI BĘDZIECIE CHCIELI ZATRZYMAĆ SIĘ W AUSTRII NA STACJI BENZYNOWEJ BĄDŹ PO PROSTU ŻEBY ROZPROSTOWAĆ KOŚCI – PAMIĘTAJCIE O WYMOGU NOSZENIA MASECZKI PRZYNAJMNIEJ FFP2!!!

COVID-info: Testy – aby uniknąć kwarantanny, należy przedstawić na granicy negatywny test antygenowy bądź PCR wykonany maksymalnie 48h przed przyjazdem (liczone od pobrania materiału do badania). Ponadto z kwarantanny zwolnieni są ozdrowieńcy, którzy mogą przedstawić zaświadczenie o przebytej, do 6 miesięcy wstecz, chorobie i osoby, które zostały w pełni zaszczepione i od przyjęcia ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni. Istotny jest również czas jaki można spędzać w poszczególnych krajach w tranzycie, warto to sprawdzić ponieważ każde Państwo inaczej podchodzi do tego.

Pamiętajcie aby przed przybyciem do Chorwacji wypełnić formularz Enter Croatia. Nie jest to co prawda obowiązkowe, jednak znacząco przyśpiesza wjazd do kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ola

Super ! 🙂