Zdjęcie przedstawia Byczynę z lotu ptaka
Opolskie,  Polska,  Wyróżnione

Co można zobaczyć w Byczynie?

Zdjęcie przedstawia widok na Byczynę z lotu ptaka
Na to miasto trafiliśmy całkowicie przypadkiem w drodze do Łodzi. Naszą uwagę przykuł ogromny mur który otaczał całą wewnętrzną cześć miasta. Tamtego dnia obiecaliśmy sobie, że koniecznie pewnego dnia musimy zobaczyć co skrywa to miejsce.
Byczyna zachwyciła nas swoim minimalizmem, a przy tym niesamowitym urokiem.  Wchodząc w główną część miasta – na rynek, czuć było wyjątkową atmosferę unoszącą się w tamtym miejscu. Pierwszy raz jak nigdy dotąd czuć było pewnego rodzaju magię.
Zdjęcie przedstawia Gród rycerski w Byczynie
 
Oto nasza propozycja jednodniowej wycieczki po Byczynie:

 

Gród Rycerski – Biskupice

Co prawda ta atrakcja nie znajduje się w samej Byczynie, ale raptem 10 minut drogi (nawet nie całe) od niej. Gród ten znajduje się we wsi Biskupice i uwierzcie mi, nie ma możliwości, żebyście nie zobaczyli tego ogromnego grodu. Poza sezonem osoby pracujące tam zajmują się konserwacją oraz udoskonalaniem atrakcji znajdujących się w nim. W sezonie natomiast odbywają się tu liczne imprezy tematyczne, np. festiwal Kocham Cię oraz organizowane są obozy dla dzieci i młodzieży głównie z biura Almatur. Oprócz tego na terenie grodu znajduje się hotel, karczma, a nawet ruska bania i escape room!
Do ogólnego użytku są takie miejsca jak:  sala tortur, sala myśliwska, dziedziniec, wejście na mury obronne, oraz zbrojownia.

Zdjęcie przedstawia maskę w Sali Tortur w Grodzie w Byczynie
Zdjęcie przedstawia maskę w Sali Tortur w Grodzie w Byczynie
NASZA OCENA ATRAKCJI

Na pewno musimy tutaj wrócić, bo jesteśmy przekonani, że dużo lepszy klimat jest w sezonie, kiedy na miejsce przyjedzie więcej ludzi, jest ciepło i wszystko „żyje”. Chociaż faktycznie ten gród robi wrażenie to poza sezonem w naszych oczach jest on trochę bez „tego klimatu”. Mimo wszystko jak tylko będziecie mieli okazję tu być, w szczególności w lato, bądź na jakimś wydarzeniu to naprawdę polecamy. Podobno w sezonie jest tu nawet średniowieczny jarmark na którym można zakupić ręcznie robione przedmioty sprzedawane przez lokalnych rzemieślników.

Zdjęcie przedstawia tabliczkę w Grodzie
Zdjęcie przedstawia hiszpańskie buty w Grodzie
PRAKTYCZNE INFO 

W sezonie nie ma żadnego problemu, żeby zobaczyć główne atrakcje, ponieważ najprawdopodobniej będą tam obozy i będzie dostępny cały czas. Jeżeli bardzo zależy Wam zobaczyć gród poza sezonem to bez problemu możecie umówić się z osobami zajmującymi się tym miejscem. Są oni tam w zasadzie cały czas i na pewno zgodzą się Wam pokazać wszystko. My właśnie tak zrobiliśmy 😊
Nie zapomnijcie tylko wcześniej się umówić !!
Wstęp w sezonie czy poza nim jest DARMOWY.
Numer telefonu, żeby się umówić 602 613 386

Jeżeli interesowałoby Was wejście do escape room’u to również musicie wcześniej się z umówić, bo znajduje się on w sali myśliwskiej 😊

Browar „W Cieniu”

Jadąc do Grodu w Biskupicach znajdziemy tablicę informującą o okolicznym browarze „W Cieniu”. Udało nam się przypadkowo natrafić na współwłaściciela tego piwa, który pokazał nam jak wygląda produkcja tego trunku od wewnątrz i byliśmy pod wrażeniem. W środku możecie również zakupić wyprodukowane tam piwa różnego rodzaju. Naszym faworytem jest pszeniczne (PS czy wspominałam, że Wojtek UBÓSTWIA właśnie ten gatunek? 🙂
Za niedługo startuje możliwość kupienia piwa kawowego! My już mieliśmy okazje spróbować. Jest naprawdę mocno kawowe! Byliśmy niesamowicie zaskoczeni tym smakiem 🙂

Butelki Browaru w Cieniu
PRAKTYCZNE INFO 

Z tego co pamiętamy to piwa są w cenie 5-6 zł w zależności od rodzaju.
Jak wcześniej się umówicie to w sezonie letnim jest możliwość zobaczenia jak wygląda produkcja rzemieślniczego piwa, zupełnie za DARMO.
NAPRAWDĘ POLECAMY!

Czy wiecie, że w Urzędzie Miasta w Byczynie straszy pierwszy burmistrz tego miasta?

Muzeum w Byczynie

Nie spodziewaliśmy się zbyt wiele po tym muzeum, bo jak wiecie nie jesteśmy super fanami takich zwykłych galerii z tabliczkami i ekspozycjami. Gdy tam dotarliśmy jak się okazało byliśmy pierwszymi turystami od zamknięcia muzeów (tego pierwszego, rok temu), co nie ukrywamy bardzo nas zaskoczyło, ponieważ ta miejscowość jest historyczna dla Polski i naprawdę rzuca się w oczy kiedy przejeżdża się przez nią, a po drugie obawialiśmy się, że w ogóle nie jest ono atrakcyjne. Na szczęście bardzo się pomyliliśmy!

Zdjęcie przedstawia rynek w Byczynie
Zdjęcie przedstawia Muzeum w Byczynie

Obecnie sądzimy, że po prostu bardzo mało osób wie o tym miejscu, bo w żaden sposób nie jest ono oznaczone, a nie wszyscy jak my czytają portale i dokopują się do tych informacji.
Mieliśmy niesamowite szczęście, że oprowadziła nas przemiła Pani, która podjęła się roli naszego przewodnika i naprawdę wspaniale opowiadała o tym miejscu. Muzeum w Byczynie znajduje się w wieży ratuszowej i składa się ze zborów na temat Zamoyskiego, następnie przechodzi się do filaru odkryć archeologicznych w tym regionie, kolejna sala to fragment poświęcony drugiej wojnie światowej, kolejny to przełomy budowania wieży ratuszowej, a na końcu dochodzimy do samego szczytu wieży. U góry zobaczymy jak wygląda system hejnału i oczywiście możemy zobaczyć Byczynę z góry, jednak sama wieża jest zabudowana, więc nie ma możliwości wyjścia na zewnątrz. Z wieży ratuszowej zauważyć można miejscowości znajdujące się województwie łódzkim, co na mnie zrobiło wielkie wrażenie, że ta granica jest wręcz na wyciągnięcie ręki! Dodatkowo zauważycie również ogromne, rozciągnięte pola na których odbywała się bitwa pod Byczyną, przez  którą naszą obecną stolicą jest Warszawa.

Zdjęcie przedstawia kota w oknie
Nasz obserwator 😉
Zdjęcie przedstawia rynek w Byczynie
Rynek w Byczynie
LEGENDA TIME
Pani opowiadała nam o pierwszym burmistrzu Byczyny, który straszy pracowników Urzędu Miasta, którym zdarza się zostać po godzinach w pracy. Podobno nie raz słychać głosy lub kroki tego mężczyzny.
NASZA OPINIA O ATRAKCJI

Naprawdę polecamy się tam wybrać, chociaż wiadomo, jeżeli ktoś bardzo nie lubi muzeów to faktycznie powinien sobie je odpuścić. Resztę zachęcamy, bo wystawa naprawdę jest bardzo ciekawa, ale najlepszą „robotę” zrobiło i tak oprowadzenie nas przez Panią z Urzędu 🙂

PRAKTYCZNE INFO:

Wstęp do muzeum jest BEZPŁATNY, godziny otwarcia to poniedziałek – piątek 7.30- 15.30

Mury wokół miasta

Bardzo polecamy Wam przejść się wokół muru otaczającego to miasto i zrobić sobie „kółeczko”. Na pewno wtedy miniecie wieżyczki  i bramy wjazdowe do miasta. Niesamowite jest to, że część z nich jest na prywatnych posesjach mieszkalnych i przynajmniej w naszych oczach robiło to dodatkowo jeszcze większego klimatu.  Po drodze miniecie również dawny spichlerz miasta, w którym obecnie znajduje karczma, ale niestety z powodu pandemii była zamknięta.

Byczyna organizuje również gry terenowe, więc jeżeli jesteście fanami tego typu rozrywek lub szukacie zajęcia dla dziecka, koniecznie śledźcie ich stronę

Zdjęcie przedstawia wieże w Byczynie
Zdjęcie przedstawia wieże w Byczynie
Zdjęcie przedstawia spichlerz w Byczynie
Spichlerz
Byczyna to historyczne miejsce, któremu udało się zatrzymać ten niepowtarzalny klimat wewnątrz głównego miasta. To zdecydowanie wycieczka tylko na jeden dzień, ale jeżeli macie akurat wolny czas i chcecie się zatracić w wyjątkowym klimacie tego miasta to naprawdę polecamy i serdecznie pozdrawiamy naszą Panią Przewodniczkę 🙂
Zdjęcie przedstawia Wojtka w murze w Byczynie

Pamiętajcie zajrzeć do na naszego Facebooka i Instagrama, dzięki czemu będziemy mogli się lepiej poznać ! 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Julia

Super informacje i przejrzyście napisane 🤭

Wojtek

Bardzo dziękujemy!